Odsłonięcie pomnika “Rzeź Wołyńska” w Domostawie

“Tu jest Polska, tu bije serce Polski”

 

14 lipca bieżącego roku Wołyń symbolicznie przeniósł się do niewielkiej Domostawy. Wszystko za sprawą niezwykłej i podniosłej uroczystości odsłonięcia pomnika “Rzeź Wołyńska”, autorstwa ś.p. Andrzeja Pityńskiego. Na miejsce przybyło aż 23 tysiące polskich patriotów. Podczas kazania księdza Antoniego Moskala padły wymowne słowa: “Tu jest Polska, tu bije serce Polski”.

 

Rzeź Wołyńska jest jednym z tych tematów, które celowo omija się w mainstreamie. Dla wielu niezrozumiała obojętność i bagatelizowanie zbrodni ukraińskich banderowców przez władze naszego państwa, staje się czynnikiem napędzającym do działania. Dzięki patriotom, takim jak: autor pomnika ś.p. Andrzej Pityński, ś.p. ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski, ks. Antoni Moskal i wielu działaczy na rzecz Polski i Polaków, na naszych oczach prawda w końcu odzyskuje głos. 14 lipiec był dniem nie tylko odsłonięcia symbolicznego nagrobka 300 tysięcy Polaków zamordowanych bestialsko w czasie rzezi wołyńskiej, był także pierwszą okazją do tego, żeby Ruch Obrony Polaków zebrał się w jednym miejscu.

 

“Tu nie chodzi o zemstę, ale o pamięć i o prawdę historyczną.”

Uroczystą Mszę Świętą koncelebrował, wygłosił kazanie oraz pobłogosławił pomnik ks. Antoni Moskal – proboszcz w parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych w Pielni. W czasie homilii zostały poruszone bardzo istotne kwestie związane z walką o pamięć i o godny pochówek nadal nieeksuhowanych setek tysięcy ciał pomordowanych. Ksiądz Antonii Moskal wyraźnie podkreślał znaczenie prawdy, która wyzwala oraz przynosi pokój. Padły słowa, że kości wołają, aby je godnie pochować, aby je wydostać na zawsze z dołów śmierci. To nie jest uprawianie, jak według niektórych, polityki z widłami – to postawa i działanie zgodne z uczynkami miłosierdzia – zmarłych godnie pochować.

 

Podczas homilii zostały poruszone kwestie trudności i przykrych paradoksów, z jakimi zmagają się współcześni patrioci, którzy pragną sprawiedliwości. Kaznodzieja wspomniał doświadczenia ś.p. ks. Tadeusza Isakowicza – Zaleskiego, który usłyszał, że zamiast zajmować się historią ofiar rzezi wołyńskiej, powinien skupić się na kruchcie kościelnej. Ksiądz Antonii Moskal powołał się również na skandaliczne wręcz sytuacje, dziejące się na naszych oczach  na arenie politycznej. Zauważył, że obecnie sprawa Kresów, Wołynia jest niewygodna, staje się pewnego rodzaju tematem tabu, ponieważ są “rzeczy ważniejsze”.

 

Podczas błogosławieństwa pomnika Andrzeja Pityńskiego, z ust ks. Antoniego Moskala wypłynęły bardzo istotne i piękne słowa modlitwy: “Panie Boże spraw, aby Ci, którzy będą się przy tym pomniku modlili, pamiętali, że nienawiść rodzi śmierć, miłość rodzi życie, a prawda prowadzi do Boga, który jest źródłem miłości i życia wiecznego.” Modlitwa ta niesie przesłanie i przestrogę dla nas i następnych pokoleń. Tylko stanięcie w prawdzie umożliwi Boży pokój – miłość i zbawienie, dlatego walka o godny pochówek ofiar należy do naszych narodowych obowiązków.

We wspólnocie siła

 

23 tysiące Polaków zgromadzonych w celu oddania godnej czci ofiarom z okrutnych wydarzeń wołyńskich pokazały, że jest jeszcze nadzieja. Ta nadzieja zaczyna rozpalać coraz to liczniejsze serca do wiary, że można coś zmienić, że o prawdę zawsze jest sens walczyć. Wymownym momentem był odśpiewany hymn narodowy, gdzie siła głosu śpiewającego tłumu, świadczyła o pięknie wspólnoty i jej sile. Ruch Obrony Polaków po raz pierwszy zgromadził się w jednym miejscu i po raz pierwszy miał okazję rozpoczęcia swoich działań. W naszym interesie narodowym leży odkłamywanie historii. Stowarzyszenie ROP’u obrało na cel trzy newralgiczne wydarzenia z przeszłości. Będzię walczyć o prawdę w kwestii historii rzezi wołyńskiej, obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau oraz wydarzeń w Jedwabnem.

 

“Nasze Siostry i nasi Bracia muszę wreszcie być po chrześcijańsku pogrzebani i trafić do oznaczonych grobów, gdyż tak nakazuje prawo Boskie i ludzkie.”

 

W czasie uroczystości Witold Gadowski przeczytał tekst odezwy do Polaków, w sprawie godnego pochówku ofiar. Miało to głęboki wymiar i było ważną częścią uroczystości. W tekście przygotowanym przez Gadowskiego, zostały zawarte słowa do prezydenta oraz do premiera Rzeczypospolitej , w których to dziennikarz ubiega się o właściwą postawę wobec sprawy rzezi wołyńskiej. Odezwę można przeczytać w linku poniżej. Jest to manifest, który został przyjęty jednogłośnie przez wszystkich uczestników uroczystości odsłonięcia pomnika w Domostawie i każdy patriota powinien się nim zapoznać. Cześć i chwała bohaterom!